-
Tipy na vánoční dárky
nav-right - Dárkové poukazy
-
Herold pro Vás
nav-right -
Akce a slevy
nav-right -
Koření a přísady
nav-right -
Střeva a síťky
nav-right -
Řeznické potřeby
nav-right -
Krájení
nav-right -
Obalový materiál
nav-right -
Řeznické stroje Dadaux
nav-right -
Gastro vybavení
nav-right -
Kuchyňské potřeby
nav-right -
Kuchyňské nádobí
nav-right -
Sanita a mytí
nav-right -
Pracovní a ochranné pomůcky
nav-right -
Udírny Bradley
nav-right -
Grily Weber
nav-right - Knihy pro řezníky a uzenáře
-
Bazar řeznických potřeb
nav-right
Jak a proč marinovat maso?
Proč vlastně marinovat maso?
Maso se marinuje hlavně ze dvou důvodů. První je jasný, marinováním dodáme masu chuť, která grilováním ještě zesílí. Druhý důvod, který je neméně důležitý, je zkřehnutí masa. Správně marinované maso je pak křehčí a chutnější. Ale pozor, ne vždy je použití marinády nutné a na některá masa dokonce nemyslitelné. Pokud si chcete například pochutnat na výtečné chuti vyzrálého hovězího masa, pak na marinování raději zapomeňte.
Marinování nejvíce využijeme na vepřovou krkovici, hovězí pupek, žebra, roštěnou nebo na kuřecí maso.
Co je to marináda?
Marináda je tekutá kombinace chutí, do které se nakládá maso před grilováním nebo pečením. Klasická marináda se skládá ze tří ingrediencí, tzv. „svaté trojice“. Oleje, koření a kyselé složky.
Olej je základem naprosté většiny marinád. Je nositelem a podporovatelem jakékoli chuti a navíc napomáhá tomu, aby se maso nepřipálilo. K nakládání se nejvíce používá olej olivový, jako alternativu můžete klidně použít i slunečnicový nebo řepkový.
Sůl, koření a bylinky. U soli se názory dělí na dvě strany – jedna říká, že by se mělo solit těsně před přípravou, protože sůl v marinádě maso vysušuje. Druhá doporučuje přidávat sůl už při nakládání, aby maso získalo výraznější a lepší chuť. Způsob ochucení solí proto necháme zcela na vás. S kořením a bylinkami se nebojte experimentovat a kombinujte chutě, ale nezapomeňte, že v jednoduchosti je krása, víc přísad neznamená automaticky lepší marinádu.
Kyselá složka pro změnu napomáhá křehkosti masa a zvýraznění chuti. Nejčastěji se jako přísada používá ovocná šťáva, lze použít jakýkoli ocet, víno, kefír nebo jogurt.
Jaké maso (ne)marinovat?
Marinování masa není pro úspěch grilování nezbytně nutné. Záleží spíše na druhu masa, které se chystáte připravovat, a také na osobních chuťových preferencích. Kvalitní druhy masa jako vyzrálé hovězí, svíčková, nebo vepřová panenka patří k delikatesám na grilu. Jsou obecně měkčí a šťavnaté, proto k výbornému zážitku stačí opravdu jen sůl, pepř a trocha oleje. Marinování naopak nejlépe uplatníte na vepřovou krkovici, hovězí pupek, žebra, roštěnou nebo na kuřecí, které má všeobecně méně výraznou chuť.
Ne vždy je použití marinády nutné a na některá masa dokonce nemyslitelné. U kvalitního masa k výbornému zážitku stačí opravdu jen sůl, pepř, trocha oleje a bylinky.
Jak dlouho marinovat?
Záleží na konkrétním druhu masa, protože každý druh reaguje jinak. Například takové kuřecí stačí marinovat jen několik hodin, delší dobu v marinádě bude potřebovat vepřové a hovězí. Vepřové maso už by v marinádě mělo trávit minimálně 12 hodin a hovězí klidně i 24 hodin. Obecně však platí pravidlo a to naložit maso večer před grilováním.
Na marinování masa používejte nádobu, která neovlivní jeho chuť. Ideální jsou nerezové, skleněné nebo plastové nádoby. Vhodné jsou také fólie a mikrotenové sáčky. Pro co nejrovnoměrnější vstřebání chuti se ujistěte, že je maso marinádou zcela pokryto. Marinování by mělo probíhat vždy v chladu, ideálně v lednici.
Nebojte se experimentovat a kombinujte chutě, ale nezapomeňte, že v jednoduchosti je krása, víc přísad neznamená automaticky lepší marinádu.
Staňte se hvězdou grilování! Vyberte si z naší nabídky jedinečných tekutých a suchých marinád nebo grilovacího koření.